• Pazartesi, Ağustos 8, 2022

WordPress'in dosya yükleme sınırı genellikle 4 ila 128 MB'dir ve bu da sunucu verimliliğini garanti eder. Ancak bu sınır farklı şekillerde artırılabilir. Web barındırma sağlayıcınızla iletişime geçebilir, wp-config.php veya php.ini dosyasındaki yapılandırma değerlerini ayarlayabilir veya alternatif seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

 

WordPress yükleme sınırı: tanım ve kapsam

WordPress yükleme sınırı, WordPress web sitenize yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutudur. Genellikle 4 ile 128 MB arasındadır (bu, ana bilgisayara bağlı olmasına rağmen). Kesin sınırı WordPress web sitenizin arka ucunda bulabilirsiniz. Yükleme sınırının nedeni, çok büyük dosyaları yüklemeye çalıştığınızda, sunucunun zaman aşımına uğramasına ve en kötü durumda çökmesine neden olabilmesidir. Bu nedenle amacı, sitenin performansını korumak ve (siber suçlu) kullanıcıların siteye zarar vermesini önlemektir.

 

WordPress yükleme boyutunu ne zaman ve neden artırmalısınız?

 

Çok büyük dosyalar yüklemek istiyorsanız, WordPress'te varsayılan yükleme boyutunu artırmak mantıklıdır. Bu, yüksek çözünürlüklü fotoğraflara, daha uzun videolara vb. sahip olması gereken web siteleri oluştururken olabilir. Fotoğraflarını çevrimiçi satmayı planlayan fotoğrafçılar, görüntüleri en iyi kalitede yüklemenin ne kadar önemli olduğunu bilirler.

 

Talimatlar: WordPress yükleme sınırı boyutunuzu nasıl kontrol edebilir ve artırabilirsiniz?

WordPress yükleme sınırını kontrol edin

Belirtildiği gibi, WordPress arka ucunda yüklenebilir dosyaların sınırının ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için “Medya” ve “Dosya ekle” üzerine dokunun. Yükleyicinin altında, yüklemeler için maksimum dosya boyutunu bulacaksınız. Bizim durumumuzda bu 128 MB'dir. Bu aşılırsa, aşağıdaki hata mesajı görüntülenecektir: "[Dosya adı] bu site için maksimum yükleme sınırını aşıyor."

 

Screenshot of the file uploader in the backend of a WordPress website

WordPress yükleme sınırını kontrol etmenin başka bir yolu da “Araçlar” ve “Site Sağlığı”dır. Burada, maksimum dosya boyutu da dahil olmak üzere raporda listelenen tüm önemli bilgileri göreceksiniz.

 

WordPress yükleme boyutunu artırmak istiyorsanız, size ayrıntılı olarak sunacağımız çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz:

  • Web barındırma sağlayıcınızın desteğine başvurun
  • WordPress çoklu sitesi için yükleme sınırını artırın
  • wp-config.php dosyasını düzenleyin
  • php.ini dosyasını düzenleyin
  • cPanel'deki PHP seçeneklerine erişin

 

Web barındırma sağlayıcınızın desteğine başvurun

WordPress yükleme boyutunuzu artırmak için kullanılabilecek en basit yöntem, sunucunuzla iletişim kurmayı gerektirir. Sağlayıcıya bağlı olarak, bu telefon, e-posta, sohbet veya iletişim formu ile yapılabilir. İstediğiniz yükleme boyutunun ne olduğunu belirtmeniz önerilir. Hangi limiti talep edeceğinizi bilmek için yüklemek istediğiniz dosyaların boyutunu kontrol edin. Altelca, kapsamlı iletişim sayfasında tüm iletişim bilgilerine sahiptir.

WordPress çoklu sitesi için yükleme sınırını artırın

Çeşitli WordPress web sitelerinden oluşan bir ağ olan bir WordPress multisite çalıştırıyorsanız, tüm ağ için yükleme sınırını ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için WordPress arka ucunuzdaki ayarları açın ve ağ ayarlarına erişin. Burada, istediğiniz WordPress yükleme limitini girebileceğiniz “Maksimum yükleme dosyası boyutu” seçeneğine sahipsiniz. Değeri kilobayt olarak belirttiğinizden emin olun (ör. 200000 KB, 200 MB olur) ve değişikliklerinizi kaydedin.

wp-config.php dosyasını düzenleyin

WordPress yükleme limiti, WordPress wp-config.php dosyası kullanılarak da artırılabilir. Bu dosya, WordPress kurulumunuzun ana klasöründe bulunabilir ve yalnızca FTP yoluyla erişilebilir.

Dosyaya aşağıdaki kodu girin:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '200M');
php.ini dosyasını düzenleyin

Kullanılabilecek başka bir yapılandırma dosyası, önce FTP veya SSH aracılığıyla oluşturmanız gerekebilecek php.ini dosyasıdır. Aşağıdaki konfigürasyonların (muhtemelen diğer değerlerle birlikte) görüntüleneceği yer burasıdır:

upload_max_filesize=128M;
post_max_size=128M;
memory_limit=1024M;

WordPress yükleme boyutunuzu artırmak için ilk iki değeri ayarlayın ve sonunda değişikliklerinizi kaydedin.

cPanel'de PHP seçeneğine erişin

cPanel yapılandırma aracını kullanıyorsanız, WordPress yükleme boyutunuzu artırmanın başka bir yolu vardır. Bunu yapmak için önce “PHP sürümünü seçin” öğesini arayın ve ardından PHP seçeneklerini seçin. Şimdi sadece önceki bölümde bahsedilen konfigürasyon değerlerini ayarlamanız ve değişikliklerinizi kaydetmeniz gerekiyor.